Drobečková navigace

Úvod > O obci > Aktuality > Setkání starostů s ministrem dopravy dne 5.1.2023 v Dobřanech

Setkání starostů s ministrem dopravy dne 5.1.2023 v DobřanechNově zrekonstruovaná farní stodola prodělala zatěžkávací zkoušku ve formě jednání ministra dopravy se zástupci území dotčeného záměrem GF.
Možnost jednat s členem vlády přinesla spíše zřetelná potvrzení již známých faktů:
1. Aktuálně nehrozí průmyslová zóna na cokoliv, buď GF nebo nic,
2. Nová Ves nebude zasažena nevhodnou severní variantou sjezdu z D5, ani pokud by na GF došlo;
3. Když už by si vláda výstavbu prosadila, pak bude vybudovaný účinný obchvat, který pomůže širšímu okolí, Chlumčany a Chotěšov se na to vyloženě těší;
4. Osvobození lidí ze Stoda, Chotěšova, Zbůchu a Líní od milionů aut na I/26 se s GF urychlí, ale na rozdíl od bodu 3 se později beztak vybuduje, i když GF nebude;
5. Požadavek obcí na slušné zacházení s letci byl potvrzený, o letišti se mluvilo s úctou jako o hojně využívaném, které nelze zrušit bez náhrady, kdo to sleduje pečlivě, ocení ten pokrok.
Přítomnost představitelů kraje podpořila naději na naplnění hlavního strategického cíle obcí, kterým je zmenšení rozsahu průmyslové zóny na minimum. Rodí se shoda na "odepsání" zelených ploch (lesů, polí a zeleně celkem).
Pan hejtman vyjádřil vděčnost nad tím, že již není v první linii, kde místo něj bojují představitelé obcí.
Jednání ukázalo i to, jak důležité je být při tom, kdo se jednáním vyhýbá, působil včera rozpačitě. Pětka obcí plus Chlumčany a Vstiš zmenšila prostor pro zátěž území alespoň z hlediska dopravy. Na ostatních frontách je pořád práce dost. Bez kvalitního "plánu B" bychom ale své občany ohrozili, čehož jsme si vědomi. A pořád je šance na "plán A", GF nebude, ale my dosáhneme na svůj sen zmenšit zónu.